Çin    manufacturer
Hangzhou AllTest Biyoteknoloji CO

Güvenilir Hızlı Test Ortağınız!

Satış & Destek
Teklif isteği - Email
Select Language
English
French
German
Italian
Russian
Spanish
Portuguese
Dutch
Greek
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Turkish
Indonesian
Vietnamese
Thai
Bengali
Persian
Polish
Çin iyi kalite Özel Monoklonal Antikor on sale Çin iyi kalite Hibridoma Monoklonal Antikor on sale
Ben AllTest tarafından sağlanan ürün ve hizmet gibi. Onlar gerçekten dikkate bizim ilgi çekmek.

—— Mr John Smith England

En büyük kızımın aslında Lyme hastalığı var. Lyme yüzünden neredeyse 1 yılını tekerlekli sandalyede geçirdi. Şimdi çok iyi gidiyor. Ben 2 örnek kullandım. 1 Lyme tanıdığım kızımı test etmek için ve 1 Lyme olmayan kızımı test etmek için. Testlerin iyi çalıştı. Kızım Lyme ile pozitif test etti ve negatif test etmedi.

—— Ms Sheila

Ne zaman taleplerim olursa olsun, AllTest bana her zaman ilkinde memnun cevap verir.

—— Mrs Julie Tschetter Belgium

Ben sohbet şimdi
şirket Haberler

Çalışma D Vitamini Buluyor, Balık Yağı İnflamasyonu Durdurmuyor

Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri içeren balık yağı içeren diyet takviyeleri, birçok kronik hastalığa bağlı sistemik inflamasyon belirtilerini azaltmamaktadır. Bu çalışma, bu takviyelerin sağlıklı erişkinlerde kalp krizi ve kanserden ölüm riskini azaltmak gibi bazı yararları olduğunu tespit eden daha büyük bir çalışmanın parçasıydı.
Enflamasyon, vücudun kendisine hasarlı dokuyu iyileştirme ve onarma ya da enfeksiyonlara karşı kendini koruma talimatını verir. Kronik, sistemik iltihaplanma, vücut, bağışıklık sistemini aktive etmek için sinyaller bıraktığında, hatta yaralanma veya enfeksiyon olmasa da oluşur. Sistemik inflamasyon, kardiyovasküler hastalık, diyabet, otoimmün bozukluklar ve diğer kronik durumlarda önemli bir faktördür.
D vitamini ve balık yağı takviyeleri için yapılan bazı reklamlar, sistemik enflamasyonu azalttığını, potansiyel olarak kronik hastalık riskinin azaltılması gibi faydalara yol açtığını iddia ediyor. Bununla birlikte, D vitamini ve balık yağı takviyelerinin iltihabı azaltma kabiliyetine dair kanıtlar karıştırılmıştır ve araştırmacıların takviyelerin etkilerini doğrudan plasebo (etkin olmayan haplarla) karşılaştırmak yerine gözlemledikleri küçük çalışmalara dayanmaktadır.
“İnsanlar genellikle bu takviyelerin enflamatuar hastalıkları önleyebileceğini düşünüyor, ancak bir hasta doktorlarına sorduğunda 'Bu takviyeyi almalı mıyım?' Doktorlar genellikle ne önerileceğini bilmezler çünkü geniş çaplı klinik araştırmalar yapılmamıştır, ”dedi. VITamin D ve OmegA-3 TriaL (VITAL) çalışmasında bir araştırmacı olan MD, MPH.
Daha önceki çalışmaların aksine, VITAL büyük, randomize kontrollü bir çalışmadır. Randomize kontrollü çalışmaların, yalnızca gözlemlere dayanan çalışmalardan daha güvenilir kanıtlar sağladığı düşünülmektedir. Randomize, katılımcıların çoklu tedavi grupları arasında dağıldığı ve kontrollü, tedavilerin etkisi olmayan bir plasebo ile karşılaştırıldığı anlamına gelir.
VITAL araştırmacıları, dört farklı tedaviye atanan 50 yaş ve üzeri erkekler ve 55 yaş ve üzeri kadınlar da dahil olmak üzere 1.561 sağlıklı katılımcıyı inceledi. Bir grup sadece D vitamini aldı, ikincisi sadece balık yağı aldı, üçüncüsü ikisinin kombinasyonunu aldı, dördüncü grup ise plasebo aldı. Araştırmacılar, çalışmanın başında katılımcıların D vitamini ve omega-3 yağ asitleri kan seviyelerini ölçtüler ve çalışmanın sonunda ölçülen değerlerle karşılaştırdılar. Ayrıca katılımcıların sistemik inflamasyonla yükselen kandaki protein seviyelerini karşılaştırdılar. Bu proteinler interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktörü reseptörü 2 (TNFR2) ve yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hsCRP) idi.
Araştırmacılar, bir yıl sonra, D vitamini alan katılımcılarda D vitamini kan seviyelerinin% 39 arttığını ve balık yağı takviyesi alan katılımcılarda omega-3 yağ asidi kan seviyelerinin% 55 arttığını buldular. Bununla birlikte, enflamatuar proteinlerin seviyeleri nispeten sabit kaldı veya bir yıl sonra sadece küçük değişiklikler oldu. Buna karşılık, takviyeler iltihaplanma için faydalı olsaydı, beklenen sonuç iltihaplı proteinlerin seviyesinde önemli bir düşüş olacaktır.
VITAL araştırmacıları, birçok D vitamini ve omega-3 yağ asidi takviyesi mevcut olmasına rağmen, her birinin yalnızca bir formülasyonunu ve dozunu test ettiklerini belirtti. Katılımcılar ayrıca genel olarak sağlıklıydı; bu, çalışmanın, bu takviyelerin akut veya kronik enflamasyona neden olan (örneğin otoimmün hastalıklar, kanser) tanısı konan kişilere fayda sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek için tasarlanmadığı anlamına geliyor.
Costenbader, "D Vitamini ve deniz omega-3 yağ asitleri, hastalıkları önlemek ve sistemik iltihaplanmayı azaltmak için reklamı yapılan takviyeler olarak yaygın şekilde tüketiliyor. Söz konusu sağlık yararları, tıbbi ve popüler baskı makinelerinde büyük ilgi gördü" dedi. Bununla birlikte, "bu çalışmada… ne günlük D 2000 IU vitamini ne de [omega-3 yağ asidi takviyesi], bir yıl boyunca sistemik inflamasyon biyobelirteçlerini azaltmadı." Sonuç olarak, "genel popülasyonda yaygın olarak alınan bu takviyelerin, iltihaplanma önleyici etkilerinin olması muhtemel değildir" dedi.
Son bulgular, D vitamini ve balık yağının genellikle sağlıklı erkek ve kadınlarda hastalığın önlenmesine yardımcı olup olamayacağı (25.000'den fazla katılımcıyı içeren) daha geniş bir çalışmadan çıkmıştır. Genel olarak, daha büyük çalışma D vitamininin kanser, kalp krizi ve felç riskini azaltmadığını, ancak kanserle ilgili ölümlerin daha az olmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Çalışma ayrıca balık yağı takviyelerinin, özellikle Afrika kökenli Amerikalılar için kalp krizi riskinin azalması ve fazla balık yemeyen insanlarda kanser riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
VITAL gibi yapılan çalışmaların sonuçları, takviyelerin sağlıkları için ne yapacaklarını ve yapmayacaklarını daha net bir şekilde anlamak isteyen tüketiciler için sağlam kanıtlar sunmaktadır. Aynı şekilde, sağlık hizmetleri pratisyenleri, hastaları tarafından takviye almanın yararları veya faydalarının eksikliği hakkında sorulduğunda işaret edebilecekleri güvenilir veriye sahiptir. Bu durumda, D vitamini ve balık yağı sağlıklı yetişkinlerde azalmış sistemik iltihaplanma ile ilişkili değildir, ancak tüketicilerin düşünebilecekleri başka sağlık yararları olabilir.

Pub Time : 2020-01-22 12:46:36 >> News List